Dlaczego młodzieżowe książki o miłości cieszą się taką popularnością?

Dlaczego młodzieżowe książki o miłości cieszą się taką popularnością?
Nie ma chyba osoby, która nie marzyłaby o wielkiej, prawdziwej miłości. Wątki romantyczne obecne są także w większości książek, w tym bestsellerów czytanych przez młodzież. To właśnie powieści, w których miłość wybija się na pierwszy plan, należą do tych zdobywających czołowe miejsca w różnych rankingach. Dlaczego tak się dzieje?

Popularność młodzieżowych książek o miłości – przyczyny

Miłość jest uczuciem, które w romantycznym znaczeniu towarzyszy wielu osobom już od szkolnych lat. Młodość to czas pierwszych zauroczeń, zawodów miłosnych i marzeń o czymś pięknym, stałym. Nic dziwnego, że nastolatków fascynują historie przeżywane przez książkowych bohaterów. Nierzadko marzą oni o przeżyciu czegoś podobnego.

Wiele powieści o miłości porusza różne ważne zagadnienia, pokazuje, z jakimi trudnościami muszą borykać się zakochane osoby i w jaki sposób udaje im się je przezwyciężyć. Czytanie tego typu książek może więc być też cenną nauką.

Oczywiście lektura danej powieści powinna być przede wszystkim przyjemnością – wiele bestsellerów jest cenionych ze względu na swój luźny styl, co pozwoli zwyczajnie zrelaksować się pod koniec dnia i odpocząć od obowiązków. Tak naprawdę w skład kategorii książek o miłości wchodzi niezwykle wiele różniących się od siebie propozycji. Niektóre z nich wzruszają, skłaniają do refleksji i uczą, natomiast inne również wywołają łzy, ale śmiechu. Wśród tak bogatej oferty każdy z pewnością znajdzie idealną propozycję dla siebie.

Miłość nie musi być też jedynym głównym wątkiem, wokół którego skupia się książka. Nierzadko historia miłości bohaterów toczy się równolegle do głównej akcji, co przypadnie do gustu tym osobom, które nie przepadają za powieściami stricte romantycznymi.

Na jakie młodzieżowe książki o miłości warto zwrócić uwagę?

Każdy młody człowiek jest inny, dlatego polubi inne propozycje książkowe. Jeśli jednak zbliża się ważna okazja i bliska osoba uzna, że książka będzie dobrym prezentem dla nastolatka, może przejrzeć listy bestsellerów i wybrać jedną z powieści trafiających najlepiej w jego gust.

Dobre książki o miłości wychodzą zarówno spod pióra zagranicznych, jak i rodzimych pisarzy. Warto zwrócić uwagę np. na “Despite Your (im)perfections” autorstwa Marty Łabęckiej. To ostatnia część trylogii, w skład której wchodzą też tytuły “Flaw(less). Opowiedz mi naszą historię” i “All Of Your Flaws. Przypomnij mi naszą przeszłość”.

Wielką popularność na całym świecie zdobył komiks “Heartstopper” Alice Oseman. Wśród znanych romansów dla młodzieży można wymienić też napisaną przez Jenny Han książkę “Tego lata stałam się piękna”.